HVAC Temelleri: HVAC Nedir

HVAC, Isıtma, Havalandırma ve Klima manasına gelir. HVAC, hem konut hem de ticari binaları ısıtmak ve soğutmakla beraber, iç ve dış alanlar arasında havayı hareket ettirmek için kullanılacak olan farklı sistemleri ifade eder.

HVAC nedir?

HVAC, Isıtma, Havalandırma ve Klima manasına gelir. HVAC, hem konut hem de ticari binaları ısıtmak ve soğutmakla beraber, iç ve dış alanlar arasında havayı hareket ettirmek için kullanılacak olan farklı sistemleri ifade eder . Kışın sizi sıcak ve rahat tutan, yazın serin ve ferah hissetmenizi sağlamakta olan sistemlerdir. Ayrıca sizi daha sağlıklı tutmak ve nem seviyelerini üst seviye konfor seviyelerinde tutmak için iç mekan havasını filtreleyen ve temizleyen sistemlerdir.

HVAC nasıl çalışır?

Pencere klima üniteleri ile birleştirilmiş bir radyant sistem gibi evinizdeki her bileşen ayrı olabilir. Ancak, bir evde dahili kanallar aracılığı ile havayı dolaştırmak için tek bir üfleyici kullanan merkezi ısıtma ve AC sistemleri gibi kombine sistemlerde ya da evdeki farklı odalar ya da bölgeler için kanalsız bir sistemle daha yaygındır.

Bir HVAC sisteminin amacı, bir alanı ısıtmaktan ya da soğutmaktan daha fazlasıdır. Bunun yerine, iç mekan hava niteliğini iyileştirmeye ve bina içerisindeki herkes için konfor sağlamaya hizmet eder. Birkaç farklı HVAC sistemi türü olsa da, hepsi aynı temel özelliklerle başlar.

İlk olarak, dışarıdan ya da evin içinden bir taze hava girişi kaynağı vardır. Bu işleme havalandırma denir ve iki farklı tipte gerçekleşir. Doğal havalandırma çoğu evde mevcuttur ve havanın tipik olarak pencerelerden, kapılardan, havalandırmalardan ve diğer açıklıklardan içeri ve dışarı hareket etme şeklini ifade eder. Bu hava değişimi oksijeni yenilemek ve kokuları, karbondioksiti ve aşırı nemi gidermek için gereklidir.

Mekanik havalandırma, havayı içeri ve dışarı hareket ettirmek için mekanik bir sistem - HVAC'deki V - kullanır. Geçmişte, çoğu evde inşaattaki boşluklardan ve çatlaklardan, kapıların açılıp kapanmasıyla beraber çok miktarda doğal havalandırma vardı. Bununla beraber, modern inşaat, çok daha sıkı sızdırmaz evler yaratıyor, bu sebeple havalandırma, ev HVAC sistemlerinde giderek daha önemli bir bileşen haline geliyor. Hava içeri alındıktan sonra, işin başladığı bir klima santraline çekilir. Burada, kiri, tozu, alerjenleri ve diğer partikülleri temizlemek için filtrelerden hava çekilir.

Sırada rahatlık var. Hava ya ısıtılmak için gönderilir veya soğutulmak ve fazla nemi uzaklaştırmak için gönderilir. Hava temiz, taze ve rahat bir sıcaklıkta olduğunda eve yönlendirilir. Merkezi sistemler için bu, bir kanal ve kayıt ağından farklı odalara geçmek manasına gelir. Diğer sistemler için bu genelde direk olarak alana yönlendirilmek manasına gelir.