Gri Su Sistemi Nedir?

Gri su sistemleri, malç havzaları, bertaraf hendekleri ya da yüzey altı damla sulama alanları aracılığı ile yüzey altı peyzaj sulaması için gri suyu kullanan yerinde atık su sistemleridir.

Gri su nedir?

Gri su, herhangi bir tuvalet deşarjı ile kirlenmemiş, arıtılmamış atık sudur. Gri su, küvetlerden, duşlardan, banyo lavabolarından, çamaşır makinelerinden ve çamaşır lavabolarından gelen atık suları içerir. Çoğu ülkede gri suyun fotoğrafı tanımı, mutfak lavabolarından, bulaşık makinelerinden, fotoğraf laboratuvarı lavabolarından gelen atık suyu ya da kirli çocuk bezlerinden gelen çamaşır suyunu kapsamaz.

Gri Su Sistemi Nedir?

Gri su sistemleri, malç havzaları, bertaraf hendekleri ya da yüzey altı damla sulama alanları aracılığı ile yüzey altı peyzaj sulaması için gri suyu kullanan yerinde atık su sistemleridir. Temel olarak iki tür gri su sistemi vardır: yerçekimi beslemeli manuel sistemler ve paket sistemler. Manuel sistemler, gri suyu ihtiyaç duyulan alana alarak yerçekimi ile çalıştıkları için elektrik ya da pompa gerektirmez. Sistemi dışarıya kurmak için daha çok büyük bir avlu alanına ihtiyaç hissedebilirler. Paket sistemler elektrik gerektirir fakat bağımsızdır ve iç mekanlara kurulabilir. Her seçenekte kodlar ve yerel yönetmelikler dikkate alınmalıdır.

Gri suyun yeniden kullanımı, içme suyu kaynağımızı artırır, su ve atık su faturalarını azaltır ve atık su arıtma tesisleri üstündeki yükü azaltır. Ile konserdesu bazlı peyzaj , yağmur suyu hasadı ve koruma, gri suyun kaynak olarak kullanılması, ithal suya olan bağımlılığın azaltılmasına yardımcı olur ve kentsel havzayı ve okyanusu korur.

Genel önlemler, lavabonuzda, banyonuzda ve çamaşırlarınızda bitkilere zarar verebilecek herhangi bir deterjan ya da ağartıcı kullanmamaktır. Güvenliği daha da sağlamak amacıyla, sebzelerin yenilebilir kısımlarında gri su kullanılamaz ve insan temasını ya da göllenmeyi azaltmak için yüzey altı sulama için kullanılmalıdır. Genellikle gri suyu depolayamazsınız, sadece bahçenizi sulamak için gerekli olan miktarı yönlendirebilirsiniz.